Середа, 22.01.2025, 05:35
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гость
● 10 лютого. Перша футзальна ліга Тернопільської області: «Айва» - ФК "Озерна" – 6:1 (3:0) ● ●
НАШЕ ОПИТУВАННЯ
ЧИ ПІДТРИМУЄТЕ ВИ ІДЕЮ ВІДНОВЛЕННЯ ДЛЯ СКАЛИ-ПОДІЛЬСЬКОЇ СТАТУСУ МІСТА?
Всього відповідей: 160
ФОРМА ВХОДУ
СТАТИСТИКА

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
КАЛЕНДАР
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Календар подій
Календар України
Курс валют
курс валют в Украине сегодня
banker.ua
Відео
НАША КНОПКА
САЙТИ СКАЛИ-ПОД.
 
Сторінку наповнює вчитель географії 
Скала-Подільської ЗОШ І-ІІІ ст.
Дубчак Олександр Пилипович 
 
Скала-Подільська - туристична перлина Надзбручанського краю
 
 Туристична зупинка. Осінь 2012 року
Географічні відомості про Скалу-Подільську
Скала-Подільська розташована на Волино-Подільській плиті Східноєвропейської платформи. На глибині 1000 метрів залягає докембрійський кристалічний фундамент. Зверху він покритий осадовими породами. Найдавнішими відкладами, які виходять на поверхню, є породи верхнього силуру в долині Збруча. Вони представлені вапняками, яким 400 млн. років.  Наше містечко лежить на заході Подільської височини, яка має слабо хвилясту поверхню. Пересічна абсолютна висота - 260 м. З корисних копалин добувають вапняк і глину.
Скала-Подільська розташована на території "теплого Поділля". Середньорічна температура повітря становить + 7,4° С. Середня  температура повітря  в січні -  - 5°С, а в липні - + 19° С. Середньорічна кількість опадів 560 мм. Поруч з містечком протікає найдовша ліва притока Дністра - Збруч (244км). На окраїні селища є джерела мінеральної сірководневої води.

На лесоподібних суглинках сформувались сірі лісові грунти із вмістом гумусу у верхньому горизонті 3%. Рослинний покрив і тваринний світ є типовими для західноукраїнської провінції лісостепової зони. 

Скала-Подільська - найдавніший населений пункт в Борщівському районі. До 1940 року - Скала над Збручем. Перша письмова згадка датується 1210 роком. Селище розташоване на правому березі річки Збруч, за 15 кілометрів від райцентру. Населення - 4263 особи (01. 01. 2013 р.). В нашому краї сформувалися сприятливі умови для вирощування сільськогосподарських культур ліслтепової зони, а також теплолюбивих культур: помідорів, винограду, абрикосів, персиків, тютюну.
Віртуальна мандрівка вулицями древньої
 Скали-Подільської

Королівська криниця
Місцева легенда. Вирушив князь Данило до жорстокого хана Батия в Золоту Орду, щоб землю Руську, народ руський від руїни монголо-татарської заступити. Вийшов він із своєю бойовою дружиною з Галича і повернув на Кам'янецьку дорогу. Під самою Скалою-містом, на узліссі біля незамерзаючої джерельної кринички зупинився, де відпочивав не один день... Сім довгих століть відійшло з тієї пори, а в селищі ще й тепер струмує джерело-криничка, яку разом із прилеглою вуличкою називають Королівкою - на пам'ять про оборонця землі нашої короля Данила Галицького
Хрест на честь скасування панщини в 1848р в Галичині
Скала - Подільський замок (1765 р.).
Порохова вежа (1538р.)
Церква Святого Миколая (1882р.)
В 2012 році церкві Святого Миколая
 виповнилося 130 років
Церкву Св. Миколая збудували за священства греко-католицького пароха Келестина Костецького, який служив в Скалі з 1867 по 1885 роки.
В 1886 році у містечко прибув новий священик Олександр-Константин Левицький (1850-1910). Якраз за його служіння в 1902-1905-х роках  місцеві художники брати Антон та Михайло Шурми і Семен Овадюк розписали фресками стіни та оздобили декоративним різьбленням духовний храм.
В церкві Святого Миколая в травні 1896 року   брав шлюб видатний український вчений та політичний діяч Михайло Грушевський зі своєю дружиною Марією Вояковською, яка була рідною сестрою Олімпії-Кароліни  Вояковської-Левицької, дружини о. Левицького.
Костел Успіння Божої Матері (1719р.)
Пам’ятник Богдану Хмельницькому (1954р.)
Житловий флігель родини Голуховських (міська поліклініка)
Скала - Подільський заповідний парк (кінець XVIII ст.)
Окрасою  містечка є, звичайно ж, 300-літній парк - пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Він закладений в кінці ХVІІІ ст.польським старостою Адамом Тарло. До 1939 року тут був маєток польських магнатів - графа Голуховського. В 1968 році на фундаменті графського палацу було збудовано турбазу "Збруч" (зараз- - оздоровчий комплекс "Збруч"). В парку на 26 га землі росте понад 100 видів екзотичних і рідкісних дерев, завезених із різних країн світу, серед них: червоний японський дуб, чорний клен, ялина срібляста, кедр європейський, сосна чорна і Веймутова, ялівець Віргінський, туя західна і східна, магнолія, платан кленолистий тощо. Визначна пам'ятка парку - стара липа, що їй понад 550 років. Це найстаріше дерево, його стовбур ледве обіймають семеро чоловіків.
Зі створенням парку пов'язана цікава легенда. Було це давно. Полюбив старий граф гарну молоду дівчину. На  його прохання вийти за нього заміж вона відповіла відмовою. Тоді граф пообіцяв виконати будь-яке прохання, тільки щоб вона накінець погодилась вийти заміж.
"Добре",- сказала дівчина. "Якщо Ви посадите парк так, щоб з висоти пташиного польоту можна буде прочитати моє ім'я, -Єлена, обнесете його високим муром, а всередині побудуєте палац, тоді я вийду за Вас заміж". 
Вона сподівалася, що старий граф не зуміє виконати її прохання, однак, він все зробив. Дуже не хотіла молода дівчина йти заміж за старого нелюба, тому з розпачу кинулася вниз головою з високої скелі.
А парк і досі радує нас.
javascript://